Text Only • 
    Home  •  Rapid Web Designer Page Builder - Ver 5.05

Staff are listed below by departmental affliation.  Information in this listing also includes grade level(s) taught, email addresses, and website links where applicable.  To visit a staff webpage, click on their name in the left hand column.
101313_94221_0.jpg
TOP


School Administration
Cynthia B. Dillon
Principal
Carol Ketterman
Assistant Principal
Faith Blouin
Principal's Secretary
Rhonda Best
Teacher's Secretary
Diane Howse
Teacher's Secretary
English/Language Arts
6
Reading Specialist
7, 8
Crowe, Angela
6, 7, 8
7
Glass, Samantha
8
6
7
Ross, Sherri
6
6, 8
6
ELA Team Leader
8
Math                                                                                                                     (TOP)             
Birmingham, Lori
Math Para-Educator
6
8
7, 8
Math Team Leader
Math Specialist
8
6th Grade Team Leader
6
7th Grade Team Leader
7
Science                                                                                                                (TOP)
Reid, Cathleen
(Long Term Sub for Boarman, Diane)
6
8
McGarry, Joanne
7
8
Richardson, Carol
7, 8
6
Social Studies                                                                                                     (TOP)
6
Social Studies Team Leader
8
7
6
7
8th Grade Team Leader
8
Applied Academics Team                                                                                  (TOP)
Physical Education
Capecci, Matt
Physcial Education
Band
Applied Academics Team Leader
Physical Education

Technology Education
World Language
Orchestra
Family & Consumer Studies
World Language
Music
          Art Helping Kids Blog
Art
Sellner, Susan
Health
Adaptive PE
Custodial Department                                                                                       (TOP)
Brunson, Joe
Night Shift
Greer, Odell
AM Chief
Price, Sue
PM Chief
Powell, Roberta
Night Shift
Young, Bookie
Mid-Shift
Food and Nutrition Staff                                                                                    (TOP)
Tong, Kinchung
Café Assistant
Turner, Sarah
Café Manager
Special Education Department                                                                         (TOP)
Altman, Ethel
Para-Educator
Crowe, Angela
Teacher
Pfoutz, Ryan
Teacher
Para-Educator
Teacher
Hess, Deborah
Para-Educator
Lidgard, Mikaela  -
Special Education Team Leader
Teacher
Mahoney, Barbara
Para-Educator
Speech Pathologist
McReynolds, Brandy
Para-Professional
Oby, Jessica
Para-Educator
Young, Jennifer
Para-Educator
Specialist/Support Staff                                                                                    (TOP)
ESOL Team Leader
Brands, Alicia
ESOL Assistant
Kim, Kay
ESOL Liaison
Media Specialist
ESOL Teacher
McNeill, Sally
Media Assistant
ESOL Teacher
G/T Resource
Student Services                                                                                                (TOP)
Burgoon, Mollie
Stud Svcs Secretary
Chapman, Catherine
Pupil Personnel Worker
Peabody, Daniel
Counselor (M-Z)
Grant, Wendi
Data Clerk
Ivey, Kathy  
Counselor (A-L)
Meshbesher, Nicole
Psychologist
Mertz, Carol
Health Assistant
Wilson, Susan
Cluster Nurse
        









way easy counter
Well Tracking
 











































 
Last Modified: Oct 13, 2013
Howard County Public School System © 2008 -- Howard County, Maryland